سیستم های تهویه مطبوع ساختمانی و صنعتی یا (اچ وی ای سی)HVAC

sis

سیستم گرمایشی، تهویه و تهویه مطبوع (HVAC) برای کنترل محیط مجهز به این سیستم طراحی می‌شود و دمای اتاق را با گرمایش و سرمایش به حد مطلوب می‌رساند. سیستم تهویه مطبوع میزان رطوبت محیط را نیز با کنترل کردن حرکت و توزیع هوای داخل اتاق مطلوب و مناسب می‌کند. سیستم تهویه مطبوع تمیزی هوای داخل محیط مربوطه را نیز تضمین می‌کند.

متخصصین تاسیسات سیستم‌های تهویه مطبوع مسکونی، تجاری و صنعتی

شرکت البرز پترو پویا تحت لیسانس آلپ (ALP) ایتالیا روش‌های منحصر به فرد ابداعی و سفارشی را به صنعت تهویه مطبوع کشور عرضه داشته است. ما موفقیت خود را مرهون کیفیت بالای محصولات و تجربه و دانش کارکنان مجرب و تلاشگری هستیم که خود را متعهد به یافتن بهترین راه‌حل‌ها برای رفع نیازهای هم‌میهنان عزیزمان می‌دانند. ما گروهی آموزش‌دیده و متعهد را گرد هم آورده‌ایم که به خود می‌بالند که توانسته‌اند با رعایت بالاترین استانداردهای اخلاقی انتظارات مشتریان را به بهترین وجه برآورده سازند. هدف غایی ما این است که جایگاه خود را به عنوان بهترین تامین کننده سیستم‌های گرمایشی، تهویه و تهویه مطبوع تثبیت کنیم و بهترین راه حل‌ها را برای کاربردهای تجاری، صنعتی و مسکونی ارائه دهیم. متخصصین مجرب شرکت البرز پترو پویا آماده همکاری با شما هستند. جهت مشاوره با متخصصین ما می توانید با شماره‌های ۰۲۱۸۸۹۶۹۱۷۸- ۰۲۱۸۸۹۶۹۱۷۹- ۰۲۱۸۸۹۹۶۰۹۱ تماس حاصل نمایید.

انوع سیستم‌های تهویه مطبوع


در حال حاضر سه نوع سیستم HVAC (اچ وی ای سی) در بازار وجود دارد:

 1. اسپلیت و پنجره تهویه مطبوع AC
 2. سیستم پکیج گرمایشی و تهویه مطبوع
 3. سیستم تهویه مطبوع مرکزی

ساز و کار عملکرد سیستم


سازو کار عملکرد تمام سیستم‌های HVAC یکسان نیست. بعضی سریع‌تر هستند و تعدادی برای محیط‌های بزرگتر مناسب‌ترند. به اختصار می‌توان گفت که بعضی سیستم‌های HVAC (اچ وی ای سی) تحت شرایط خاص کارآمدتر از بقیه هستند. در ادامه سازوکار عملکرد سیستم‌های تهویه مطبوع مختلف را با هم بررسی می‌کنیم.

سیستم‌های اسپلیت و پنجره تهویه مطبوع

sis1

در سیستم‌های پنجره تهویه مطبوع AC، فن‌ها هوا را به میان کویل‌ها می‌دمد و به این ترتیب شیوه جداسازی گرما و سرما بهتر می‌شود. گرما به بیرون انتقال داده می‌شود و هوا اتاق خنک می‌شود. اسپلیت تهویه مطبوع در محیط‌های بزرگتر به کار برده می‌شود. اسپلیت بر جدا کردن سرما از سمت داغ سیستم متمرکز می‌شود. سمت سرد کویل سرمایشی و دریچه انبساط دارد که معمولاً داخل کوره هوای گرم یا هر نوع هواساز دیگر قرار دارد. هواساز هوا را روی کویل می‌دمد و هوای خنک شده از راه کانال‌های هوا در اتاق‌های متعدد ساختمان توزیع می‌شود

سیستم پکیج گرمایش و تهویه مطبوع

sis2

با خرید این واحدها از مزیت داشتن یک سیستم چندکاره برخوردار می‌شوید، یعنی با خرید یک پکیج صاحب دستگاه گرمایشی و سرمایشی می‌شوید. کاربران می‌توانند پکیج را در موتورخانه، روی بام یا در سطحی نزدیک به فضای مورد نظر برای تهویه قرار دهید. برخلاف سیستم اسپلیت که واحدهای سرمایشی و گرمایشی از هم جداست، در پکیج تهویه تمام اجزاء سیستم در یک واحد جمع شده است. این المان‌ها یک دمنده یا فن گریز از مرکز دارند که هوا را در سراسر المان‌های ساختار توزیع می‌کنند.

سیستم تهویه مطبوع مرکزی

sis3

اکثر دستگاه‌های تهویه هوا در ساختمان‌های مسکونی از نوع سیستم‌های اسپلیت یا بزرگتر است که دارای یک فن خنک کننده، کویل کندانسور و کمپرسوری هستند که در یک واحد متراکم کننده مجزا قرار گرفته‌اند. کویل تبخیر کننده معولاً داخل دستگاه هواسازی قرار دارد که عموماً روی کوره نصب می‌شود. اگر کوره برقی باشد، دمنده نیز در سیستم گنجانده می‌شود. کمپرسور برای پمپاژ ماده سرد کننده در سیستم از جریان برق به عنوان منبع قدرت استفاده می‌کند و گرمای داخلی را جمع‌آوری و آن را از خانه بیرون می‌برد.

کویل قرار گرفته در واحد  متراکم کننده حرارت را در فضای خارجی پراکنده می‌کند. هوای گرم داخل در کویل داخلی (سرد) دمیده می‌شود تا رطوبت و گرمای آن گرفته شود. حرارت هوا به کویل منتقل و خنک می‌شود. بخار آب روی کویل سرد متراکم و داخل حوضچه تخلیه جمع می‌شود و از راه لوله متراکم کننده به صورت مایع خارج می‌شود.  گرما پس ازجریان یافتن روی کویل تبخیر به فضای بیرون فرستاده می‌شود، و در این بین هوای سرد شده توسط فن روی هواساز داخل اتاق چرخانده می‌شود. به این ترتیب دمای  داخل اتاق به حد مطلوب می‌رسد.

انتخاب سیستم تهویه مطبوع مناسب


sis4

هنگام خرید سیستم تهویه مطبوع باید عامل‌های زیر را در نظر بگیرید تا بهترین سیستم را مطابق نیازهای خود و شرایط محیط مورد نظر تهیه کنید:

 • بزرگی خانه و مدت زمانی که از ساخت آن می‌گذرد.
 • تعداد اتاق‌هایی که باید تهویه مطبوع در آنها انجام شود.
 • آب و هوای محلی
 • هزینه تاسیسات در سطح محلی و منطقه‌ای
 • ضمانت‌نامه‌های موجود
 • نوع سیستمی که به بهترین وجه خواسته‌های شما را تامین کند.

سیستم HVAC رطوبت و دمای خانه را به شیوه‌ای اقتصادی در حد مطلوب نگه می‌دارد که علاوه بر کارآمدی به محیط زیست نیز آسیب نمی‌زند. اگر فکر می‌کنید محل زندگی یا کارتان به تهویه مطبوع نیاز دارد، می‌توانید برای مشاوره با مهندسین سیستم‌های تهویه مطبوع ما تماس بگیرید تا همکاران ما بهترین سیستم را برای محل شما انتخاب کنند. هنگام خرید و نصب سیستم‌های تهویه مطبوع حتماً از خدمات متخصصین مجرب و ماهر بهره بگیرید.

نکات مهم در باره نصب و نگهداری سیستم های HVAC


سیستم‌های کنترل

اگر می‌خواهید بازدهی سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی را افزایش دهید، بهتر است از راهبردهای کنترلی بهره بگیرید تا مطمئن شوید که دستگاه‌ها صرفاً در موقع لزوم کار می‌کنند. راهبردهای کنترلی متداول شامل استفاده از ترموستات‌های برنامه‌پذیر باکیفیت انرژی استار، چند منطقه‌ای و سنسورهای دی اکسید کربن می‌شود که قابلیت انطباق با سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی جدید و قدیمی را دارد.

 • ترموستات برنامهپذیر باکیفیت انرژی استار: این ترموستات‌ها ساده‌اند و نصب آن‌ها آسان است و می‌توان آن‌ها را به گونه‌ای تنظیم کرد تا کارکرد کمتری در شب و تعطیلات داشته باشند و در هزینه صرفه‌جویی شود. قیمت مدل‌های ترموستات از ۵۰ تا ۲۰۰ دلار متغیر است و به ویژگی‌های ترموستات بستگی دارد. ترموستات را می‌توان به طور دستی برای راحتی کارگران شیفت شب تنظیم کرد.
 • چند منطقه‌ای: با تقسیم کردن محیط به چند منطقه گرمایشی و سرمایشی، بازدهی و کارایی سیستم در گرم و سرد کردن محیط با حذف اشتباه‌ها از نقطه سنسور مرکزی افزایش می‌یابد. به علاوه ساکنین قسمت‌های مختلف ساختمان می‌توانند دما را مطابق نیاز خود تنظیم کنند. اگر ساختمان اتاق‌ها و طبقات متعدد داشته باشد، سیستم چندمنطقه‌ای توصیه می‌شود.
 • سنسور دی اکسید کربن: اکثر سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی هوای تهویه شده را برحسب ظرفیت مفروضشان به داخل می‌کشند، اما تکنولوژی جدید این شیوه را با طراحی سیستم‌هایی کنار زده است که کیفیت هوای داخل ساختمان را با اندازه گیری CO2 موجود تنظیم می‌کند. در نتیجه بازده انرژی افزایش می‌یابد و کیفیت هوا بهتر می‌شود.

نگهداری

سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی ساختمان نیز مانند خودرو برای این که عملکرد مناسبی داشته باشند، به نگهداری نیاز دارند. توصیه‌های زیر را رعایت کنید تا بازدهی و طول عمر سیستم تهویه مطبوع را افزایش دهید:

 • برای نگهداری سیستم تهویه مطبوع از خدمات یک شرکت تخصصی برای تنظیم فصلی آن بهره بگیرید: متخصص بازده احتراق، شارژ ماده سرمازا و کشش تسمه دستگاه در حال کار را هنگام تنظیم سیستم بررسی می‌کند.
 • تعویض منظم فیلترهای هوا: جمع شدن گرد و غبار باعث می‌شود فن‌ها سخت‌تر کار کنند. فیلترها را مطابق راهنمای شرکت سازنده تمیز یا تعویض کنید.
 • کویل‌های کندانسور و تبخیر کننده روی پمپ حرارتی، چیلر و تهویه هوا را تمیز کنید: کویل کثیف از انتقال حرارت جلوگیری می‌کند، با تمیز نگه داشتن کویل به ذخیره انرژی کمک می‌کنید.
 • کانال‌ها و لوله‌کشی را برای یافتن نشت یا آسیب دیدن عایق بررسی کنید: نشت داشتن کانال‌کشی یکی از اصلی‌ترین عامل‌های خنک نشدن ساختمان است. در صورت لزوم از عایق، چسب و نوار درزبندی کانال هوا استفاده کنید.
 • تعمیر شیرهای قدیمی و تله‌های بخار: خراب شدن این قطعات ارزان قیمت ده‌ها هزار تومان خرج تراشی می‌کند.