سیستم تهویه مطبوع مناسب بیمارستان و اتاق عمل

1

طراحی سیستم گرمایشی، تهویه و تهویه مطبوع (HVAC) و فراورده‌های مخصوص مراکز درمانی، بیمارستان‌ها‌، داروسازی و بیوتکنولوژی بسیار تخصصی است و به دقت بالایی نیاز دارد. گذشته هر از چیز سخن از جان انسان‌ها در میان است. بازدهی، کارایی و قابل اطمینان بودن سیستم تهویه مطبوع برای حفظ سلامتی ساکنین ساختمان و کاهش هزینه‌های عملیاتی بسیار مهم و حیاتی است. عملکرد دستگاه هواساز در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی علاوه بر حفظ راحتی و آسایش ساکنین، مراقبت و حفظ سلامتی ایشان را نیز شامل می‌شود.

بعضی از فرایندها و تجهیزات مخصوص دستگاه تهویه مطبوع که در بیمارستان‌ها وجود دارد، جزء ضروریات اتاق تمیز نیز به شمار می‌رود، که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
• فیلتر HEPA
• سیستم‌های کف گردش (سیرکولاسیون) مجدد هوا برای اتاق عمل
• تهویه مطبوع مخصوص با استفاده از فن، فیلترهای فیبری و سیستم‌های بی‌صدای مخلوط کننده هوا
• واحدهای گرمایشی/ سرمایشی دیواری که داخل دیوارها تعبیه می‌شود
• سیستم‌های سرمایشی استاتیک که محیط را بدون حرکت دادن هوا خنک می‌کند
• سیستم‌های چندگانه و قابل تنظیم خروجی هوا با فشار بالا که جریان هوا را دقیقاً مطابق با مکان‌های دلخواه داخل اتاق هدف قرار می‌دهد
طراحی سیستم تهویه مطبوع برای مراکز درمانی نیازمند تجربه صنعتی و مهندسی است. همکاری و عقد قرارداد با مهندسین ما در شرکت البروز پترو پویا و تکنولوژی شرکت آلپ ایتالیا در واقع به معنای همکاری با مجرب‌ترین نیروهای متخصص کشور در این دو زمینه است.
اگر درصدد طراحی، احداث، بازسازی یا خرید مرکز درمانی یا بیمارستان هستید، می‌توانید برای طراحی سیستم تهویه مطبوع و تامین تجهیزات مورد نیاز خود مطابق با سیستم‌های آلپ ایتالیا و طراحی سفارشی خودتان از همکاری متخصصین ما بهره بگیرید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با مهندسین ما می توانید با شماره های۰۲۱۸۸۹۶۹۱۷۸- ۰۲۱۸۸۹۶۹۱۷۹- ۰۲۱۸۸۹۹۶۰۹۱ تماس حاصل نمایید

تهویه هوای بیمارستانی


2

بخشی از عملکرد سیستم تهویه مطبوع در هر ساختمانی ایجاد محیطی راحت برای ساکنین است. بدیهی است که بیمارستان باید راحت‌ترین مکان باشد و بیشترین آسایش را به مراجعین عرضه کند. سیستم‌های تهویه و تهویه مطبوع بیمارستان نیز مانند دیگر ساختمان‌ها وظیفه کنترل دمای هوا، جریان هوا، کیفیت هوا و رطوبت آن را بر عهده دارند؛ که البته اهمیت آن برای محیط‌های درمانی بیش از حفظ راحتی است. تهیوه مطبوع بیمارستان برای درمان بیماران و بهبودی آنان بسیار مهم است. سیستم‌های تهویه مطبوع بیمارستانی هماهنگی تنگاتنگی با فعالیت‌های پزشکی دارند؛ برای مثال اتاق عمل علاوه بر کنترل دما و رطوبت به ضروریات ویژه‌ای مانند تنظیم فشار و سطح بالاتر تصفیه هوا نیز نیاز دارد.

وظیفه یک سیستم تهویه هوای بیمارستانی چیست؟


3سیستم تهویه مطبوع بیمارستانی علاوه بر تهویه هوا که وظیفه اصلی این سیستم ها در تمام ساختمان‌ها است، وظایف عملکردی خاص زیر را نیز بر عهده دارد:

مدیریت موارد اضطراری

سیستم‌های تهویه بیمارستانی مجهز به آشکارساز حریق هستند و دود را از فضاهای سربسته و راه‌های خروج بیرون می‌برد. سیستم‌های کنترل دود پیچیده و مهندسی شده برای کمک به کنترل فشار به کار برده می‌شود.

کنترل عفونت

سیستم‌های تهویه مطبوع بیمارستانی یکی از تجهیزات متعددی است که برای کنترل انتشار بیماری در داخل بیمارستان به کار برده می‌شود. ازآنجایی که بیمارستان‌ها و دیگر مراکز درمانی در معرض سطح بالایی از عوامل بیماری‌زا قرار دارند، کنترل سخت‌گیرانه‌ای باید برای حفظ ایمنی بیماران و کارکنان بیمارستان اعمال شود.

کنترل خطر

مراکز درمانی به طور روزمره مواد شیمیایی و بخاراتی را تولید می‌کنند که خطرهایی را برای ایمنی و سلامتی بیماران و کارکنان دربردارد. سیستم‌های تهویه هوای بیمارستانی جزیی از سیستم تصفیه است که به کنترل غلظت آلاینده‌ها و نگه داشتن میزان آنها در حد ایمن کمک می‌کند. تجهیزات تهویه و تهویه مطبوع هوا برای هر بخش از بیمارستان و مراکز درمانی متفاوت است؛ اما نقطه اشتراک تمام آنها این است که گروه متخصص HVAC باید ماهیت حیاتی سیستم‌های تهویه و تهویه مطبوع بیمارستانی را درک کرده باشد و از اهمیت آنها آگاهی داشته باشد.

کدام قسمت های بیمارستان به سیستم تهویه هوای مطبوع نیاز دارند؟


بعضی از کاربردهای معمول سیستم‌های HVAC بیمارستانی و ویژگی‌های خاص هر یک به تفکیک بخش‌ها به شرح زیر است:
• درمانگاه: این بخش صرفاً در ساعات اداری پذیرای مراجعین است و دستگاه تهویه مطبوع باید راحتی مراجعین را تامین کند.
• بخش بستری: پزشکان، پرستاران، بیماران و ... همواره در این بخش حضور دارند و سیستم تهویه باید راحتی افراد حاضر را تامین کند.
• آزمایشگاه، بخش دیالیز و ...: سیستم تهویه مطبوع شرایط را برای درمان و آزمایش‌های در حال انجام فراهم می‌کند.
• اتاق عمل و اورژانس: این بخش‌ها نیز هیچ گاه خالی نیست و سیستم تهویه باید شرایط را مطابق با حدود دقیق در نظر گرفته شده برای دما و رطوبت کنترل کند. سیستم‌های تصفیه و تهویه وظیفه جلوگیری از آلودگی را نیز به عهده دارند.
• بخش‌های اداری و اجرایی: این بخش‌ها فقط در ساعات اداری فعالیت دارند و سیستم HVAC باید راحتی کارمندان و مراجعین را تامین کند.

اجزای مختلف یک سیستم تهویه هوای بیمارستانی


• بخش ورودی هوای تازه
• تصفیه اولیه و معمولی هوا
• واحد بازیابی حرارتی
• دستگاه پیش گرمکن
• واحد سرمایشی
• واحد پس گرمایشی
• فن
• مرطوب کننده
• تصفیه عالی هوا
• بخش خروجی
کانال تهویه هوا

سیستم تهویه مطبوع اتاق عمل


4
از کار افتادن و خرابی دستگاه‌های اتاق عمل در حین جراحی سلامتی بیمار را به مخاطره می‌اندازد و حتی ممکن است به تعطیلی کل بخش جراحی یک بیمارستان منجر شود. بخش اورژانس بیمارستان بدون تجهیزات قابل اطمینان و کارآمد بسته می‌شود و جراحی‌های زیبایی به اجبار به تعویق انداخته می‌شود یا به بیمارستان‌های دیگر ارجاع داده می‌شود. بیماران بستری به بیمارستان‌های رقیب منتقل می‌شوند. به علاوه بازتاب خبری این حادثهدر اتاق عمل و تعطیلی بیمارستان اعتبار و آینده آن را تحت الشعاع قرار می‌دهد و میدان را در اختیار رقبا قرار می‌دهد.
اکثر بیمارستان‌ها چند اتاق عمل دارند و در این حالت معمولاً یک گروه تهویه هوای مرکزی وجود دارد که فشار بیش از حد را ایجاد می‌کند، هوای تازه را تامین می‌کند و اصول تهویه را برای بخش‌های متصل انجام می‌دهد. به علاوه یک واحد HVAC مجزا نیز برای هر اتاق عمل یا هر دو اتاق عمل وجود دارد که شرایط تهویه ویژه هر یک را در موقع مقتضی ایجاد می‌کند.

هزینه


سیستم گرمایشی، تهویه و تهویه مطبوع اتاق عمل به دلیل طرح بندی پیشرفته و جامع از سیستم‌های معمولی گران‌تر است. عمل‌هایی مهم و حیاتی در اتاق عمل انجام می‌شود و این بخش باید به صورت مستمر و بدون وقفه و اختلال در دسترس باشد. طراحی مهندسی، آماده سازی سایت ، زمانبندی بهینه، تعبیه دقیق تجهیزات، گروه نصب شیفتی دارای برنامه ریزی سریع، پاکسازی پس از اتمام پروژه و تحویل مکانی تمیز از المان‌های پیشرفته طرح‌بندی به شمار می‌آید.