دوش هوا برای اتاق تمیز یا CLEAN ROOM

doosh

در دوش هوا از فشار بالای هوای تصفیه شده برای زدودن ذرات آلاینده‌های انباشته شده روی تجهیزات و کارکنان استفاده می‌شود، دوش هوا قبل از محیط اتاق تمیز یا کلین روم تعبیه می‌شود. آلودگی‌هایی مانند ذرات گرد و غبار یا دیگر آلاینده‌های اضافی باقیمانده روی فرد پاک می‌شود. هوای اسپری شده در چندین جهت دمیده می‌شود و در بعضی مدل‌ها سرعتی بالاتر از ۲۵ متر بر ثانیه دارد. از دیگر تجهیزات ضروری اتاق تمیز می توان به دریچه‌های انتقال آزمایشگاه، سیستم‌های گرمایشی، سیستم های تهویه مطبوع (HVAC) و واحدهای هواساز

سیستم‌های مختلف به روش‌های گوناگون طراحی‌ می‌شوند. دوش‌های اتاق تمیز در حال حاضر به گونه‌ای به روز شده است که با تجهیزات کنونی همخوانی داشته باشد و بتوان آن را مستقیماً روی زمین قرار داد و راه‌اندازی کرد. دوش‌های هوا به صورت یک جهته، دو جهته و سه جهته طراحی می‌شوند. نازل‌ها یا افشانک‌های استیل ضدزنگ جریان هوای تمیزی را با سرعت بالا و جهت قابل تنظیم تولید می‌کند؛ در کنار نازل‌ها غالباً از فیلترهای هپا (HEPA) برای زدودن ذرات بزرگتر از ۰٫۳ میکرومتر استفاده می‌شود. تفاوتی ندارد که فعالیت شما در زمینه‌های پژوهش‌های بیوپزشکی و علوم حیاتی است یا در صنعت داروسازی یا تولید داروهای پارنترال فعالیت دارید، مهندسین ما در شرکت البرز پترو پویا سیستم دوش هوا را به شما ارائه می‌دهند تا تعداد ذرات معلقی که توسط کارکنان یا اشیاء داخل اتاق تمیز جابجا می‌شود، کاهش یابد. برای اطلاع از دیگر تجهیزات ضروری اتاق تمیز مانند دریچه‌های انتقال آزمایشگاه، سیستم‌های گرمایشی، تهویه و تهویه مطبوع (HVAC) و واحدهای هواساز به بخش محصولات در سایت ما مراجعه نمایید یا از طریق شماره‌های ۰۲۱۸۸۹۶۹۱۷۸- ۰۲۱۸۸۹۶۹۱۷۹- ۰۲۱۸۸۹۹۶۰۹۱ با ما تماس حاصل نمایید.

آلودگی اتاق تمیز


آلودگی محیط اتاق تمیز کثیف شدن مواد یا سطوح را در پی دارد. حتی مقدار اندکی آلودگی که به نظر ناچیز می‌رسد، نقص‌های مرگباری را در پی خواهد داشت که فاجعه جبران ناپذیری را با خراب شدن و از کار افتادن دستگاه یا مدار به بار خواهد آورد. دو نوع آلودگی سطحی که نقص‌های کشنده‌ای را در مدارهای الکتریکی ایجاد می‌کند عبارت است از: ذرات معلق و آلاینده‌های فیلمی.

ذرات معلق

ذرات معلق مانند گرد و غبار یا دانه‌های برف ریز، دانه دانه و جامد هستند و با از طریق نشست خشک روی سطوح می‌نشیند. ذرات معلق به کوچکی ۰٫۳ میکرون عامل نقص‌هایی کشنده هستند و باید از محیط کنترل شده خارج شوند.

doosah1آلاینده‌های فیلم

آلاینده‌های فیلمی مواد هوابردی هستند که روی سطوح جمع می‌شوند و پوشش نازکی را تشکیل می‌دهند. بخارات، دود و گرد و غبار بلند شده از سطوح خاکی از منابع این آلودگی محسوب می‌شود. آلاینده‌های فیلمی به نازکی ۱۰ نانومتر ویژگی‌های سطحی را تغییر می‌دهند و نقصی مرگبار را در تراشه یا ویفر ایجاد می‌کنند.

عملکرد دوش هوا


ورود کارکنان به محدوده فعالیت بزرگترین عامل آلودگی در کلین روم محسوب می‌شود، بنابراین دوش هوا به گونه‌ای طراحی می‌شود که احتمال آلوده شدن محیط کنترل شده به حداقل برسد. دوش هوا واحدی مستقل و مجهز به درهای هم‌بند، تصفیه شونده با فیلتر HEPA، دمنده و کنترل کننده برنامه پذیر (PLC) یا دیگر واحدهای کنترل است.

doosh2

دمنده

دمنده دوش هوا برای گردش دادن جریان هوای با سرعت بالا در نازل‌های هوا، دریچه‌های برگشت هوا و فیلتر هپا به کار برده می‌شود. دمنده جریان هوای سریعی را تولید می‌کند که به عنوان عامل تمیز کننده عمل می‌کند و کارکنان ملبس به پوشش مخصوص را کاملاً تمیز می‌کند.

dosh3

فیلتر HEPA

فیلترهای ذرات معلق با راندمان بالا (HEPA) و فیلترهای با نفوذپذیری پایین اولپا (ULPA) برای جدا کردن ذرات بزرگتر از ۰٫۳ میکرومتر طراحی می‌شود. فیلترهای هپا در زدودن ذرات ۰٫۳ میکرومتری و بزرگتر بازدهی ۹۹٫۹۹ درصدی دارند. فیلترهای اولپا در زدودن ذرات ۰٫۱۲ میکرومتری و بزرگتر بازدهی ۹۹٫۹۹۹۵ درصدی دارند. چنانچه یک  فیلتر در اول قرار داده شود، فیلترهای هپا و اولپا سال‌ها به خوبی در اتاق تمیز (CLEAN ROOM) کار خواهند کرد. به علاوه چون به مرور زمان ظرفیت جریان هوا کاهش و فشار استاتیک افزایش می‌یابد، فیلترهای هپا و اولپا در اثر بارگیری کارآمدتر می‌شوند.

doosh4

کنترل کننده‌های برنامه‌پذیر (PLCs)

کنترل کننده‌های برنامه‌پذیر (PLCs) مراکز کنترلی هستند که برای راه‌اندازی دوش هوا به کار برده می‌شوند. این کنترل کننده‌ها ورودی‌ها و خروجی‌های متعددی دارند که برای نظارت، اجرا و کنترل دوش هوا از تزانزیستور و مدارهای دیگر استفاده می‌کنند. کنترل کننده‌ها نرم افزارهایی برنامه‌پذیری هستند و از واسط‌های رایانه‌ای استاندارد، زبان‌های تخصصی و شبکه‌های مختلف برخوردار هستند. کنترل کننده‌ها ورودی را از قفل‌های در، سنسورهای فشاری، سنسورهای جریان و دیگر حلقه‌های فیدبک می‌گیرند تا دمنده را به کار بیاندازند و دسترسی به اتاق تمیز و همچنین دسترسی از اتاق تمیز را کنترل کنند.

معیارهای انتخاب


دوش هوا بخش الحاقی اتاق رختکن کلین روم است. برای این که بتوانید دوش هوای مناسب را انتخاب کنید، باید هندسه، ابعاد، مواد ساخت و استانداردها یا ضروریات را در نظر بگیرید.

هندسه

نوع یا هندسه دوش هوا شکل و سطح لازم (فوت پرینت) را مشخص می‌کند. هدف از استفاده از دوش هوا این است که چرخ‌ها، تدارکات و یا کارکنان در نهایت ایمنی وارد اتاق تمیز (CLEAN ROOM) شوند. انواع یا هندسه‌های رایج دوش هوا عبارت است از: چرخ‌دار، یک دره، صاف، تونلی، ال شکل، اس شکل، یو شکل و سه دره. دوش‌های هوای سه در، یو شکل و تونلی فضای بیشتر و انتخاب‌های متنوع‌تر فوت پرینت را برای کاربردهای گوناگون در اختیار می‌گذارد. ساده‌ترین طراحی‌ها مانند دوش هوای یک دره زمانی کفایت می‌کند که کارکنان و وسایل مستقیماً از دوش هوا وارد کلین روم نشوند.

Capture

ابعاد

ابعاد دوش هوا با توجه به محدودیت‌های فضایی انتخاب می‌شود. این ابعاد معمولاً با توجه به ارتفاع، عرض و طول کلی مشخص می‌شود. تولیدکنندگان غالباً پهنای در را نیز تعیین می‌کنند.

doosh5

مواد مورد استفاده در ساخت دوش هوا

دوش هوا از مواد مختلفی مانند استیل، استیل ضد زنگ، آلومینیوم و پلاستیک یا لمینت پلاستیکی ساخته می‌شود. ماده مناسب برای ساخت دوش هوا با توجه به ضروریات دوش هوا انتخاب می‌شود. استیل آهن تجاری است که یکی از اجزاء ضروری تشکیل دهنده آلیاژ آن کربن به میزان حداکثر ۱٫۷ درصد است. استیل در شرایط مناسب چکش‌خور است و با توجه به قابلیت چکش‌خوری و انعطاف و همچنین درصد کربن پایین‌تر از چدن تشخیص داده می‌شود.

استیل ضدزنگ در برابر خوردگی و مواد شیمیایی مقاوم است و درجه تحمل فشار آن بالا است. اگر چه کیفیت‌های بسیاری در دسترس است، اما اکثر استیل‌های ضدزنگ را نمی‌توان به اندازه کربن استیل (فولاد کربنی) سخت کرد. آلومینیوم عنصری فلزی به رنگ سفید نقره‌ای یا مایل به آبی، چکش خور، شکل پذیر و سبک با هدایت گرمایی و الکتریکی مناسب، انعکاس‌پذیری بالا و مقاوم در برابر اکسیداسیون یا ترکیب با اکسیژن است. پلاستیک یا لمینت پلاستیکی موادی فراوری شده، سنتزی یا آلی هستند که عمدتاً پلیمرهای ترموپلاستیک یا ترموست با وزن مولکولی بالا هستند.